تبلیغات
html> در حریم حضرت مهدی (عج) - چندهنر بزرگ امام خمینی(ره) به روایت رهبر انقلاب اسلامی

   در حریم حضرت مهدی (عج)

      جمعه ها روزنامه منتشر نمی شود ، حیف! چه تیتری میشد آمدنت.

چندهنر بزرگ امام خمینی(ره) به روایت رهبر انقلاب اسلامی

چند هنر بزرگ امام خمینی(ره) به روایت رهبر انقلاب اسلامی
رهبری امام خمینی(ره) و ویژگی‌ها و امتیازات خاص آن در نگاه آیت الله خامنه ای از اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلایل پیروزی انقلاب اسلامی، تثبیت نظام اسلامی در كشور و حركت رو به جلوی ملت ایران در عرصه‌های گوناگون است. مواردی چون شناخت نیروی مردم و بهره‌گیری از آن و نهادسازی در راستای حفظ دستاوردهای انقلاب از جمله خصوصیات رهبری نهضت بوده كه توسط رهبر انقلاب به عنوان «هنر امام خمینی(ره)» نامیده شده است.
آنچه در ادامه می‌آید گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب اسلامی درباره‌ی ویژگی‌های منحصر به فرد رهبری امام خمینی(ره) است:
مطرح كردن حاكمیت اسلام

بیت‌الغزل كار امام، ایجاد حكومت اسلامى بود. اگر فرض كنیم چنین انقلابى بدون شعار حكومت به راه مى‌افتاد - به عنوان اصلاحات و همان كارهایى كه در تأسیس عدالتخانه و تشكیلات مشروطیت شد - بلاشك كار امام، یك دهم كار الان اهمیت نداشت؛ چون بالاخره آن خاندان مى‌رفتند و جناح و جریانى از متدیّنین - كه قاعدتاً منتخبان امام، متدیّنین بودند - روى كار مى‌آمدند؛ اما آن كار چیزى بود، این كار یك چیز دیگر است. اهمیت كار امام - كه توقّع این است ما این كار را تقویم درستى بكنیم - این بود كه مسأله حاكمیت اسلام را مطرح كردند. حكومت اسلامى به معناى حكومت مسلمین نیست؛ به معناى حكومت اسلام است، والّا اگر فقط حكومت مسلمین باشد، حدّاكثرش این است كه مسلمانى در رأس كار مى‌آید و رفتار شخصى او، رفتار خوبى خواهد بود. احیاناً نمى‌گذارد در ظواهر جامعه هم فسق و فجورى صورت گیرد؛ اما نظام كشور و اداره زندگى براساس اسلام نخواهد بود؛ سلایق و فرهنگها و عادات و كج‌فهمیهاى گوناگون تأثیر مى‌گذارند. چیزى كه جامعه اسلامى را مصونیت مى‌بخشد، «حكومت اسلامى» است؛ یعنى حاكمیت اسلام. هنر بزرگ امام این بوده است كه حاكمیت اسلام را در این‌جا مطرح كردند.
صیغه خاص ایشان هم براى حاكمیت اسلام، «ولایت فقیه» بود.


شناختن نیروی مردم

یكى از بزرگترین هنرهاى امام راحل ما این بود كه این نیروى مردم را شناخت و آن را كشف كرد و از آن بهره گرفت؛ و به مردم اعتماد كرد.
وضع ایران قبل از پیروزى انقلاب، وضع خوبى نبود؛ مردم در حال بى‌تكلیفى، دشمنان مسلط، اینجا پایگاه اسرائیل و استراحتگاه سران رژیم صهیونیستى، كه مى‌آمدند مى‌بردند، مى‌خوردند و استفاده‌ى سیاسى و مالى مى‌كردند. آن روزى كه بعضى از كشورهاى عرب تصمیم گرفتند كه از نفت علیه اسرائیل استفاده كنند، شاه ایران دل صهیونیستها را گرم كرد و گفت من به شما نفت مى‌دهم. وضع ایران در آن روز این‌گونه بود و كسى امیدى نداشت؛ اما امام راحل ما (قدّس‌اللَّه نفسه‌الزّكیه) وقتى همت گماشت و بر این مبارزه عزم كرد، هیچ نیرویى جز نیروى مردم نداشت. او به این نیرو معرفت پیدا كرد؛ به این نیرو تكیه كرد و خداى متعال هم كه همه چیز دست اوست - كه «و ما رمیت اذ رمیت و لكنّ اللَّه رمى» - دلها را منقلب كرد. وقتى دلها متوجه به این حقیقت شد، نیروها به میدان آمدند و قدرت رژیم طاغوتى و وابسته شاه متزلزل شد و نظام اسلامى در این كشور سربلند كرد. ما در حساسترین نقطه‌ى دنیاى اسلام و بر سر چهارراه قرار داریم و بیشترین نقطه اعتماد امریكا و استكبار در این منطقه، بر رژیم سلطنتى شاه بود.
۱۳۸۵/۰۵/۳۰

* گم نكردن هدف

چه شد كه غربى‌ها، مشخصاً انگلیسى‌ها، در این مسأله [مشروطه] كامیاب شدند؛ از چه شگردى استفاده كردند كه كامیاب شدند. در حالى كه مردم كه جمعیت اصلى هستند، مى‌توانستند در اختیار علما باقى بمانند و اجازه داده نشود كه شیخ فضل‌اللَّه جلو چشم همین مردم به دار كشیده شود؛ قاعده‌ى قضیه این بود. به نظر من مشكل كار از این‌جا پیش آمد كه اینها توانستند یك عده‌اى از اعضاى جبهه‌ى عدالت‌خواهى - یعنى همان اعضاى دینى و عمدتاً علما - را فریب بدهند و حقیقت را براى اینها پوشیده نگه دارند و اختلاف ایجاد كنند...
من به انقلاب خودمان كه نگاه مى‌كنم، مى‌بینم هنر بزرگ امام این بود كه دچار این غفلت نشد؛ اساس كار امام این است. امام اشتباه نكرد كه حرفى را كه گفته بود و هدفى را كه اتخاذ كرده بود، در سایه‌ى تنبیه و ظاهرسازى‌هاى شعارهاى دیگران گم كند و فراموش كند. این، اساس كار موفقیت امام بود كه مستقیم به طرف هدف پیش رفت؛ صریح و عریان آن را جلوى چشمش قرار داد و به طرف آن حركت كرد. متأسفانه این كار را زعماى روحانى و مشروطه نكردند و بر ایشان غفلت ایجاد شد؛ فلذا اختلاف شد. اختلاف كه به وجود آمد، آنها تسلط پیدا كردند. وقتى قدرت دست آنها آمد، دیگر كارى نمى‌شد كرد. ۱۳۸۵/۰۲/۰۹
۱۳۷۸/۱۱/۰۴طبقه بندی: ولایت فقیه،
برچسب ها:روایات رهبر انقلاب،

[ سه شنبه 15 بهمن 1392 ] [ 11:43 ب.ظ ] [ محمد زری باف ]

[ نظرات() ]